سرمایه صندوق‌های پژوهش و فناوری به هزار میلیارد تومان افزایش یافت

سرمایه صندوق‌های پژوهش و فناوری به هزار میلیارد تومان افزایش یافت

سرمایه صندوق‌های پژوهش و فناوری به هزار میلیارد تومان افزایش یافت

تهران- ایرنا- رییس صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: سرمایه صندوق‌های پژوهش و فناوری کشور به یک هزار میلیارد تومان افزایش یافته و این سرمایه رشد بیش از ۲۵ برابر را تجربه کرده است.

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا از ‌صندوق نوآوری و شکوفایی، علی وحدت در آیین افتتاح صندوق پژوهش و فناوری مواد پیشرفته و انرژی که در پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران برگزار شد، افزود: با حمایت‌های صندوق نوآوری از صندوق‌های پژوهش و فناوری، عملکرد و فعالیت‌های این صندوق‌ها در طول دو سال گذشته قابل مقایسه با گذشته نیست.

وی بیان کرد: سرمایه صندوق‌های پژوهش و فناوری در دو سال اخیر به حدود هزار میلیارد تومان رسیده است، یعنی این سرمایه رشد بیش از ۲۵ برابری را تجربه کرده است.

وحدت افزود: تعداد صدور ضمانت‌نامه برای شرکت‌های دانش بنیان توسط این صندوق ها در دو سال اخیر، حدود ۱۰۰ برابر و میزان تسهیلات اعطایی نیز بیش از ۲۵ برابر رشد کرده است. در این میان صندوق‌های پژوهش و فناوری به عنوان یکی از عاملان صندوق نوآوری و شکوفایی، نیازهای شرکت‌های فعال در اکوسیستم را تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان به صورت تسهیلات تامین می‌کنند.

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی با تاکید بر ضرورت تقویت سرمایه‌گذاری خطرپذیر در صندوق‌های پژوهش و فناوری بیان کرد: صندوق‌های پژوهش و فناوری باید جرات سرمایه‌گذاری خطرپذیر را پیدا کنند، بنابراین مهمترین تحرک صندوق پژوهش و فناوری مواد پیشرفته و انرژی نیز باید در حوزه VC باشد تا بتواند به تیم‌های فناور فعال در این حوزه کمک کند. 

وحدت با اشاره به اینکه پول نیاز اولیه هر شرکتی برای آغاز فعالیت اقتصادی است، اظهار داشت: صندوق‌های پژوهش و فناوری برای رفع این نیاز در میان شرکت‌های دانش بنیان و فناور تشکیل شده اند. در دو سال اخیر برخی صندوق‌ها بسیار موفق عمل کردند؛ چرا که تیم همیشگی و هدایتگر آن‌ها فعال بودند، اما مواردی نیز به لغو مجوز برخی صندوق‌ها منجر شد.

وی در ادامه با اشاره به فعالیت شرکت‌های دانش بنیان در پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران گفت: این شرکت‌ها می‌توانند از طریق صندوق پژوهش و فناوری مواد پیشرفته و انرژی از تسهیلات صندوق نوآوری تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان بهره‌مند شوند.

وحدت تاکید کرد:  اگر این شرکت‌ها، عملکرد اولیه خوبی داشته باشند، سایر تسهیلات و خدمات صندوق نوآوری از جمله خدمت هم‌سرمایه‌گذاری، می‌تواند ابزار خوبی برای آنها باشد. 

 

افتتاح صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی تخصصی مواد پیشرفته و انرژی با سرمایه ثبتی ۱۰۰ میلیارد ریال 

صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی تخصصی مواد پیشرفته و انرژی به عنوان پنجاه و نهمین صندوق، امروز با حضور  علی وحدت رییس صندوق نوآوری و شکوفایی و دبیر کارگروه صندوق‌های پژوهش و فناوری با سرمایه ثبتی ۱۰۰ میلیارد ریال افتتاح شد.

بر اساس این گزارش صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی تخصصی مواد پیشرفته و انرژی قرار است در حوزه اعطای انواع تسهیلات مالی، عاملیت و مدیریت مالی وجوه اداره شده، خدمات توسعه بازار و مشارکت و سرمایه‌گذاری خطرپذیر به متقاضیان خدمات ارائه کند.

پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی و پژوهشگاه مواد و انرژی به عنوان سهامداران بخش دولتی و شرکت‌های آتیه‌سازان آب و انرژی نوین، آتیه فولاد نقش جهان و آتیه‌پردازان ظهور شریف سهامداران بخش خصوصی صندوق پژوهش و فناوری مواد پیشرفته و انرژی هستند.

تاکنون مجوز فعالیت ۶۲ صندوق پژوهش و فناوری صادر شده است. همچنین در حال حاضر ۱۶ صندوق تخصصی و مسئله‌محور مانند ICT، کشاورزی، نفت، نوآوری اجتماعی، ماشین‌سازی، دفاعی و مواد پیشرفته نیز تشکیل شده است.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.