گفت گو ها

جناب آقای دکتر فرهنگ عباسی از دانشگاه صنعتی سهند

  • جناب آقاي دکتر فرهنگ عباسي لطفا براي آشنايي مخاطبان، مختصري از سوابق تحصيلي و کاري خود بيان فرماييد. بنده دوره هاي کارشناسي، کارشناسي ارشد و دکتري مهندسي پليمر را در دانشگاه صنعتي اميرکبير تحصيل کرده و در سال 1381 در دانشگاه صنعتي سهند تبريز استخدام شدم. هم اکنون به عنوان مسئول پژوهشکده مواد پليمري و استاد دانشکده مهندسي پليمر دانشگاه صنعتي سهند مشغول فعاليتم.
  •   آيا از تدريس در دانشکده صنعتي سهند راضي هستيد؟از تدريس در دانشگاه سهند بله ولي از عملکرد مديريت دانشگاه و از شرايطي که يک عده براي دانشگاه ايجاد کرده‌اند رضايت ندارم.
  •   به نظرجناب عالي بين فارغ التحصيلان رشته پليمر در ايران و کشورهاي توسعه يافته تفاوتي وجود دارد؟من در مورد فارغ‌التحصيلان کارشناسي نظري ندارم چون از يک کشور به کشور ديگر تفاوت زيادي وجود دارد. در مورد تحصيلات تکميلي به ويژه فارغ‌التحصيلان دکتري، در هر دو گروه تعداد افراد سرآمد قابل توجه هست. عموما فارغ‌التحصيلان خارج اطلاعاتشون خاص‌تر و البته عميق‌تر ولي فارغ‌التحصيلان داخل اطلاعاتشون عام‌تر و از منظري جامع‌تر هست. به دليل شرايط سختي که فارغ‌التحصيلان داخلي دارند معمولا قابليت انطباق با شرايط کاري آن ها بيشتر از فارغ‌التحصيلان خارجي است. چون دانشجويان خارجي معمولا بيشترين دغدغه‌شون انجام کار هست تا تدارکات و پشتيباني آن. شرکت در مجامع علمي و ميل به مباحث گروهي هم در فارغ‌التحصيلان خارجي پررنگ‌تر هست.
  •  حضور و مشارکت دانشجويان را در سمينارهاي علمي براي پيشرفت علمي آنان تا چه اندازه موثر مي دانيد؟ خيلي موثر هست و متاسفانه از اين جهت ما در داخل مشکلات زيادي داريم.
  •  با توجه به اينکه انجمن قصد دارد سيزدهمين سمينار بين المللي علوم و تکنولوژي پليمر   (ISPST 2018)  را در سال 1397 در دانشگاه صنعتي اميرکبير برگزار کند و با توجه به حضور و مشارکت شما در دوره هاي پيشين آيا در اين دوره نيز شرکت خواهيد کرد؟ در همه دوره‌ها اصل بر شرکت در اين سمينار بوده مگر اينکه مشکل خاصي پيش بيايد که امکان شرکت در سمينار وجود نداشته باشد.
  •  چه پيشنهادي براي بهتر برگزار شدن سمينارهاي بين المللي پليمر داريد؟ سمينار بين‌المللي پليمر بعد از برگزاري دوره‌هاي متمادي بايستي الان به معني درست کلمه بين‌المللي نيست. اگر از دلايل مهمي که مربوط به ارتباطات خارجي در گذشته بوده صرف نظر بکنيم براي اين که بتوانيم اين سيمنار را در سطح بين المللي برگزار بکنيم و جمع قابل توجهي از متخصصين اين حوزه در سمينار شرکت بکنند سه عامل ممکنه موثر باشه 1- مرجعيت علمي در ايران، 2- ارتباطات علمي دوجانبه (نه يک جانبه)، و 3- جاذبه‌هاي گردشگري در ايران.  تعدد جلسات موازي مي‌تواند به کيفيت سمينار لطمه بزند. پيشنهاد ميشه هم در اين دوره و هم دوره‌هاي آتي به بحث آموزش پليمر در ايران و دنيا توجه بيشتري بشود. همچنين برگزاري سمينارهاي تخصصي‌تر در مناطق مختلف کشور با حمايت انجمن پليمر هم مي‌تواند بسيار موثر باشد.
  •  کوتاه در چند کلمه در خصوص کلمات زير توضيح دهيد؟

– پليمر: متحول کننده زندگي بشر به خصوص در عصر جديد

– دانشجو: عامل بيداري و سرزندگي جامعه

– همايش: محل تعاملات علمي

– مشارکت: نشان پويايي هر تشکل

آقاي دکتر عباسي از اينکه وقت گرانبهايتان را در اختيار ما قرار داريد بسيار سپاسگذاريم و  آرزوي سلامتي و کاميابي براي جنابعالي و خانواده محترمتان از درگاه خداوند متعال داريم.