گفت گو ها

جناب آقای دکتر موسی قائمی از دانشگاه مازندران

* جناب آقای دکتر موسی قائمی برای آشنایی مخاطبان خود را معرفی و مختصری از سوابق تحصیلی و کاری خود بیان فرمایید.
من متولد 10 اسفند 1326 در روستاي چهارده از استان گلستان هستم دوران دبستان را در همين روستا و3 سال اول دبيرستان را در دبيرستان فخرالدين گرگان و 3 سال دوم دبيرستان را در دبيرستان هدف در تهران گذراندم. بعد از گذارندن دوره سپاهي دانش دركنكور سال 1349 در رشته شيمي  دانشگاه اصفهان  قبول شدم.  در سال  1353 با كسب  رتبه  اول  در ليسانس شيمي موفق به دريافت بورس تحصيلي از وزارت علوم و فناوری جهت ادامه  تحصيل در گرايش شيمي پليمر عازم انگلستان شدم. بعد از يكسال گذراندن كلاس زبان انگليسي در سال 1356 در مقطع فوق ليسانس  در گرايش  شيمي و  تكنولوژي  پليمر  به دانشگاه  يوميست  در شهر منچستر و پس از دوسال براي ادامه تحصيل در مقطع دكترا به دانشگاه استون در شهر بيرمنگام رفتم. در سال 1359 پس از دريافت دكترا به مدت 18 ماه دوره فوق دكترا در دانشگاه ساسكس در شهر برايتون گذراندم. در سال 1362 به ايران مراجعت كردم و درانستيتو دانشگاه مازندران در شهر بابلسر بصورت پيماني استخدام شدم. در سال 1370 براي گذراندن  دوره يكساله فرصت مطالعاتي به دانشگاه كوئينزلند در استراليا و در سال 1379 براي دوره دوم فرصت مطالعاتي به دانشگاه آريزونا در آمريكا رفتم. در طي اين مدت در دانشگاه مازندران 15 دانشجو در مقطع دكترا و بيش از 30 دانشجو در مقطع كارشناسي ارشد تحت راهنمايي اينجانب فارغ التحصيل شدند.
*موضوعات مقالات پژوهشی شما بیشتر در چه زمینه ای است؟
حدود 160 مقاله در مجلات بين المللي ISI به چاپ رساندم. اين مقالات درزمينه رزين اپوكسي- پلي آميد ها- پلي ايميدها- بازيافت پليمر- سنتز پليمرهاي  رآكتيو – اصلاح ساختار و خواص در پليمرها- استفاده از پليمرها در تهيه هيدروژل ها- جذب و انتقال آلودگي هاي يون هاي فلزات و رنگ ها از آب با بكارگيري هيدروژل هاي تهيه شده از پلي ساكاريد ها و پليمرهاي سنتزي- تهيه هيدروژل از پلي ساكاريد كتيرا جهت استفاده دردارو رساني- استفاده  از روش ATRP در تهيه هيدروژل و كاربرد آن در دارو رساني- تهيه MIP و كاربرد آنها در دارو رساني و حذف آلايندهاي آب
* آیا از اعضای هیئت علمی آن دانشکده شخص دیگری در زمینه های پلیمری فعالیت پژوهشی دارد، لطفا ذکر فرمایید.
دكتر لكورج و بعضي از همكاران بطور پراكنده
* برای ارتقاء رشته پلیمر در جامعه علمی ما چه کارهایی می توان انجام داد؟
*ايجاد رشته پليمر در بعضي از دانشگاه ها در كشور و حمايت همه جانبه از نظر تامين امكانات آزمايشگاهي. لازم نيست كه رشته پليمر مانند رشته شيمي در تمام دانشگاه ها كشور ايجاد شود ونبايد هم اين رشته بطورانحصاري فقط در يكي دو تا از دانشگاه ها ايجاد شود.

* تا چه حدی با انجمن پلیمر ایران و فعالیت های آن آشنا هستید؟
با فعاليت هاي انجمن پليمر غير از برگزاري سمينارها آشنايي زيادي ندارم. شايد دلیل آن اینست که بیشتر فعالیت های این انجمن در تهران است.
* برای ارتقاء و ارتباط بیشتر اعضای هیئت علمی آن دانشگاه با انجمن چه راهکارهایی ارائه می دهید.
اگرانجمن غيرازبرگزاري سمينارها فعاليت هاي ديگري هم دارد بايد اين فعاليت ها را در ديگردانشگاه هاي شهرستان ها كه رشته پليمر دارند نیز گسترش دهد.
* آیا شما و دیگر اعضای هیئت علمی آن دانشگاه در سمینارهای دو سالانه بین المللی علوم و تکنولوژی پلیمر (ISPST) که توسط انجمن برگزار می شود، شرکت کرده اید؟
من فكر كنم در اكثر سمينارهاي پليمر در داخل كشور شركت كرده باشم.
* انجمن پلیمر قصد دارد سیزدهمین سمینار بین المللی علوم و تکنولوژی پلیمر(ISPST 2018) در آبان 97 در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار کند، آیا زمینه هایی وجود دارد که در سمینار نیست و شما علاقمند به ارائه آن هستید.
پيشنهاد مي كنم كه محل برگزاری اين سمينار به جاي دانشگاه صنعتی اميركبير در جزيره كيش باشد. وقتی محل تهران برگزاركننده این سمينار است مسئوليت اقامت شركت كننده ها را آنطور كه در شهرستان ها به عهده مي گریند را ندارند. علاوه برآن مشكلات ترافيك و غيره هم هست.
* رشته پلیمر در دانشگاه مازندران از چه سالی شروع به فعالیت کرد و دارای چه تعداد اعضای هیئت علمی است لطفا معرفی فرمایید.
من تنها عضو هيئت علمي بودم كه از همان سال ورود به اين دانشگاه درزمينه پليمر كار تحقيقاتي ميكردم. در حال حاضر دو نفر در زمينه پليمر كارتحقيقاتي ميكنند. در دانشكده شيمي دانشگاه مازندران گروه هاي شيمي آلي- تجزيه – شيمي فيزيك و شيمي معدني جمعا 20 نفر اعضاي هيئت علمي مشغول مي باشند.
* تعداد دانشجویان رشته پلیمر در دانشگاه مازندران در مقاطع مختلف حدودا چند نفر هستند؟
در حال حاضرتعداد دانشجويان در گرايش پليمر در دو مقطع كارشناسي ارشد و دكترا 20 نفر مي باشند تحت راهنمايي دو عضو هيئت علمي.
* مسلما پاسخ های جنابعالی در ارتقاء وضعیت و کیفیت انجمن و سمینار موثر خواهد بود، با سپاسگزاری از وقت گرانبهای شما.